Buldog Francuski – informacje i opis rasy

Buldog Francuski to przyjazny, wesoły i lojalny piesek. Jego niewielkie rozmiary sprawiają, że często gości u rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na dużego psa. Buldożek Francuski mocno przywiązuje się do rodziny, w której mieszka. Lubi skupiać na sobie uwagę wszystkich i sprawiać by go przytulać i głaskać. Zdarza się niekiedy, że zbyt emocjonalne osobniki stają się zaborcze wobec swojego opiekuna. 

Wygląd ogólny i podstawowe cechy Buldoga Francuskiego

Buldożek jest aktywny i wesoły a przejawia się to w jego zamordowanej chęci do zabawy. Kocha dzieci i lubi z nimi przebywać jednakże w tym przypadku konieczny jest nadzór właściciela. Buldożek nie zna umiaru i niechcący w zabawie może wyrządzić małemu dziecku krzywdę. Wszystko oczywiście jest zależne również od jego wychowania, szkolenia i osobniczego charakteru. Buldożek często mylnie postrzegany jest jako śpioch kanapowy ale jego ciekawska natura może być wykorzystana podczas sesji treningowych, nauki komend i różnorodnych sztuczek. 

Standard rasy Buldog Francuski

Krajem pochodzenia Buldożka Francuskiego o czym mówi sama nazwa jest oczywiście Francja. Klasyfikacja FCI zalicza buldożka do 9 grupy: psów ozdobnych i do towarzystwa oraz sekcji: 1.1 – małych molosowatych. U Buldożków Francuskich nie wymagane są próby pracy. 

Wygląd ogólny Buldoga Francuskiego 

Buldog Francuski jest typowym małym molosem o krępym tułowiu, zwartej budowie i proporcjonalnych kształtach. Zdobi go gładka szata, krótki nos, stojące uszy i naturalnie skrócony ogonek. Patrząc na buldoga mamy wrażenie, że widzimy psa aktywnego i inteligentnego, o mocnym kośćcu i imponującej muskulaturze. Pies tej rasy jest żwawy, towarzyski, chętny do aktywności i zabaw ale bywa też zaborczy. 

Patrząc na głowę Buldoga Francuskiego widzimy wyraźnie skróconą część szczękowo – nosową. Kufa jest szeroka z symetrycznymi fałdami skórnymi i  zakończona zadartym, czarnym noskiem.

Pomimo tego przesunięcia nozdrzy pies powinien normalnie oddychać przez nos. U buldoga wyraźnie widoczne są wargi, które w środkowej części łączą się zakrywając szerokie i mocne zęby.

Oczy pomimo zmarszczek powinny być dobrze widoczne, nisko osadzone względem nosa i uszu o żywym wyrazie. Szerokie u podstawy uszy o zaokrąglonych końcówkach noszone są prosto i powinny być skierowane do przodu. Krótka szyja buldożka  jest delikatna i przyjemna w dotyku. . 

Tułów w górnej linii wznosi się od kłębu do lędźwi co zwane jest potocznie grzbietem karpiowatym i jest typowe dla tej rasy.

Klatka piersiowa

Głęboka, cylindryczna, „beczkowata” z mocno wysklepionymi żebrami. Naturalnie krótki ogon ale zasłaniający odbyt, gruby u nasady i zwężający się ku końcowi.   

Kończyny przednie widziane zarówno z przodu jak i z boku są ustawione pionowo. Małe łapy, okrągłe i zwarte buldożek odstawia lekko na zewnątrz. Wygląd ogólny kończyn tylnych charakteryzuje je jako mocne i muskularne z  i jak w przednich zakończone ” kocimi łapami”. Tylne kończyny są dodatkowo nieco dłuższe od przednich co sprawia że zad jest uniesiony ale nie przesadnie co w konsekwencji daje lekkie kontowanie kończyn.

Buldoga w ruchu jest swobodny, mocny i płynny a jego skóra pozostaje cały czas napięta.

Waga buldożka to: 9 – 14 kg dla psów i 8 – 13 kg dla suk przy wzroście 27 – 35 cm psy i 24 – 32 cm suczki. 

Szata buldoga ma gładki, przylegający włos bez charakterystycznego podszerstka. Bardzo ciekawe jest umaszczenie buldożków. W tej rasie występują kolory: jednolicie płowe lub płowe pręgowane z dodatkiem białych znaczeń. Kolejnym rodzajem umaszczenia jest umaszczenie pregowane: płowe z umiarkowanym poprzecznym, ciemnym pręgowanym tzw. „tgrysie”, mocne pręgowanie z zaznaczeniem, że pręgowanie nie może przesłaniać w całości umaszczenia płowego oraz z możliwością występowania czarnej maski. I w tym przypadku dopuszczalne są białe znaczenia. Płowe umaszczenie jednolite to kolor od jasnego do ciemnopłowego z możliwością rozjaśnień w okolicach spodnich partii ciała. W tym przypadku dopuszczalny jest brak maski ale preferowanym typem jest buldożek z ciemna maską. 

Kolejno umaszczenie bez znaczeń, ewentualnie z małą ilością bieli: pręgowane czyli umaszczenie płowe z umiarkowanym poprzecznym ciemnym pręgowaniem, tworzącym „tygrysi” wzór. Mocne pręgowanie gdzie pręgi nie mogą całkowicie przesłaniać podstawowego płowego umaszczenia. Możliwe występowanie czarnej maski oraz dopuszczalne niewielkie białe znaczenia.

Płowe: umaszczenie jednolite, od jasno- do ciemnopłowego, z możliwym rozjaśnieniem spodnich partii ciała. Czarna maska może występować lub nie, jednak preferowane są osobniki z maską. Możliwe jest występowanie niewielkich białych znaczeń.

Następnie mamy umaszczenie z średnią lub dużą ilością bieli: przypadek gdzie biel jest rozmieszczona równomiernie na całym tułowiu. Dopuszczalne są także osobniki całkiem białe z czarną oprawą oczu i czarnym nosem.

Bardzo istotne w  tej rasie są wady kwalifikowane i wady wykluczające z hodowli. Każde odstępstwa od wzorca powinny być poddane ocenie względem nasilenia ich występowania i wpływu na komfort życia psa. 

Do wad dopuszczalnych zalicza się: intensywne cętkowanie osobników pręgowanych, płowo- białych lub ciemna pręga wzdłuż ciała u osobników płowych. Również białe skarpetki i jasne pazury są wadą kwalifikowalną . 

Natomiast wady poważne to: zbyt długa lub zbyt krótka kufa, wystający język przy zamkniętej kufie, jasne oczy, brak ciemnej pigmentacji warg,  nosa i powiek oraz zgryz cęgowy. 

Do wad dyskwalifikujacych psa z wystaw i hodowli należą: agresja i lękliwość, niedostateczne wykształcenie cech charakterystycznych dla tej rasy, skrzywienie szczęk, heterochromia, brak koloru na nosie, oklapnięte uszy, brak ogona lub zbyt długi ogon, umaszczenie niezgodne z wzorcem, zbyt wielki rozrost psa, długa wełnista szata, problemy z oddychaniem oraz głuchota. Ponadto samce muszą mieć dwa jądra usytuowane w mosznie.

Wzorzec rasy według ZKwP nr 101 

http://www.zkwp.pl/main.polish/zg/wzorce/101.pdf

Wiek Buldoga FrancuskiegoPoczątkowy przedział wagowyKońcowy przedział wagowy
1 mcod 70 dagdo 130 dag
2 mcod 150 dag do 340 dag
3 mcod 300 dagdo 520 dag
4 mcod 400 dag do 550 dag
5 mcod 500 dagdo 780 dag
6 mcod 700 dagdo 900 dag
7 mcod 800 dag do 1100 dag
8 mcod 900 dag1200 dag
9 mcod 800 dag do 1300 dag
1 rok od 1000 dagdo 1400 dag
Orientacyjna tabela wzrostu wagi Buldożka Francuskiego
buldog francuski wzorzec rasy

Żywienie Buldoga Francuskiego

Buldogi są żarłoczne i jedzą bardzo łapczywie może to powodować problemy gastryczne lub zwracanie pożywienia zaraz po zjedzeniu. Podczas posiłków należy zwracać na to uwagę i stosować miski spowalniające jedzenie, podawać pokarm w małych porcjach i koniecznie dbać o odpowiednią dawkę jedzenia aby nie przekarmiać zwierzęcia. 

Bardzo często w tej rasie występują alergie pokarmowe objawiające się problemami skórnymi: wzmożonym drapaniem, zaczerwieniami, wypryskami skórnymi, palmami a nawet wypadaniem sierści.  Najczęstszym alergenem są zboża, mleko, soja, białko mięsne wołowe lub wieprzowe. Stosowanie dobrej jakości karmy pozwala wyeliminować te problemy.

Pielęgnacja i opieka nad Buldogiem Francuskim 

Buldog Francuski ze względu na krótki włos jest idealnym psem do mieszkania, a ponadto mało się ślini i niewiele szczeka a raczej wydaje odgłosy przypominające szczekanie. 

Potrafi także dostosować się do okoliczności zarówno szalonej zabawy jak i bezwzględnego spokoju. Potrafi wyczuć nastrój swojego opiekuna i reagować na niego swoim zachowaniem. 

Buldożek z natury jest spokojny co jeszcze bardziej objawia się w wieku dojrzałym. Nie należy też do psów zbyt aktywnych i zadowoli się małą przestrzenią z krótkimi spacerami na zewnątrz. Nie oznacza to, że buldożek nie lubi przebywać w ogrodzie i korzystać z niego. Niestety powinno się to odbywać pod nadzorem opiekuna bowiem w upalnie dni buldożek ma tendencje do przegrzewania. Z kolei zimą brak podszerstka może powodować przemarzanie. Psy tej rasy są fatalnymi pływakami z tendencja do tonięcia a wszelkie zbiorniki wodne znajdujące się w pobliżu są realnym zagrożeniem dla buldożka.

Pielęgnacja buldożka nie jest skomplikowana ale powinna być systematyczna. Aby utrzymać błyszczącą sierść wystarczy dokładne wyczesanie psa raz w tygodniu. Cotygodniowa kontrola dotyczy także oczu, uszu i zębów psa. Natomiast regularne codzienne przeglądanie fałd skórnych jest koniecznością. Charakterystyczne zmarszczki muszą być umyte, osuszone i najlepiej nałożyć na skórę odrobinę wazeliny zabezpieczającej przed pękaniem. 

Szkolenie Buldoga Francuskiego

Buldog Francuski przywiązuje się bardzo do swoich opiekunów i źle znosi samotność. Aby w pełni rozwinęły się jego możliwości i temperament potrzebuje dużo uwagi oraz  odpowiedniego szkolenia. Buldożek jest trudny do ułożenia i to początkowo może zniechęcać niektórych właścicieli, jednakże stanowczość i konsekwencja mogą przekonać upartego buldożka do współpracy i pomóc wychować go na wspaniałego towarzysza życia.

Edukację należy zacząć bardzo wcześnie a podstawy posłuszeństwa muszą być wpojone możliwie jak najszybciej. To ułatwi małemu molosowi prawidłową integrację ze swoją grupą społeczną. Wbrew pozorom grubaskowaty Buldog Francuski jest bardzo wrażliwy i zbyt karne metody szkolenia mogą zepsuć relacje opiekuna z psem.  

Buldożek nie jest też psem zbyt wytrwałym dlatego jego edukacja powinna odbywać się przez zabawę i pozytywne wzmacnianie. Jakiekolwiek zaniedbanie nauki może mieć poważne skutki wiążące się z nabywaniem i utrwalaniem złych nawyków.

Zdrowie Buldoga Francuskiego

Podobnie jak inne psy o spłaszczonym nosie Buldożek Francuski może mieć problemy z oddychaniem. Szczególnie daje się to odczuć w upalne dni. Z tego powodu nie powinien zostawać długo na pełnym słońcu w zamkniętym pomieszczeniu czy samochodzie.

Pies tej rasy jest mało odporny i wytrzymały. Oprócz komplikacji oddechowych miewa problemy z kręgosłupem, które są również efektem miniaturyzacji. Brak podszerstka nie chroni go przed niepogodą i zimnem.

Tendencja do zbytniego przybierania na wadze prowadzi bardzo często do otyłości i chorób z nią związanych. 

Do najczęściej występujących chorób typowych dla buldoga tego typu są: udar cieplny, choroby skóry, zwichnięcie rzepki, wydłużenie podniebienia miękkiego, choroby serca, choroby neurologiczne, problemy okulistyczne. 

Suki Buldożka Francuskiego zazwyczaj mają problemy z porodem. Ma to związek ze zbyt wąską miednicą w stosunku do dużej głowy szczenięcia. Zazwyczaj podczas porodu wykonuje się cesarskie cięcie co ułatwia szczeniętom przyjście na świat a suka dość szybko zdrowieje po takiej operacji.

Podsumowanie

Buldożek Francuski ma swój niepowtarzalny urok. Być może inne rasy są bardziej efektowne ale właśnie to ” coś” sprawia, że buldożek jest jednym z najlepszych psów do towarzystwa. 

Krępy ale dobrze zbudowany o muskularnej sylwetce przykuwa uwagę każdego. Ten mały” Francuzik” lubi się bawić i harcować ale też może godzinami leżeć na sofie. 

Jego chęć do zabawy, inteligencję można spożytkować na sesjach treningowych. Buldożki wolno myślą ale jak już coś zapamiętają to na długo.

Buldog Francuski jest kochający i oddany rodzinie, z którą mieszka a w zamian zostaje hojnie obdarzony miłością swoich właścicieli. Należy pamiętać, że złe wychowanie, brak zdecydowania i konsekwencji opiekuna może doprowadzić do zaborczości buldożka. Buldożek nie jest hałaśliwy i nie szczeka bez powodu ale z pewnością ostrzeże nas przed intruzem.

Buldożkowi wystarczy kilka krótkich spacerów aby zaspokoić jego codzienną dawkę ruchu. Psy tej rasy są mało wytrzymałe zarówno na wysokie jak i zbyt niskie temperatury. Nie potrafią również pływać a wypadki utonięcia wśród buldożków są bardzo częste

Buldogi Francuskie to doskonałe psy do towarzystwa, mogące z przyjemnością leżeć godzinami i stóp swojego pana. Buldożek zawsze stara się być w pobliżu opiekuna to z nim wiąże swoje życie i nie odstępuje go na krok udowadniając, że w tym małym ciele są niezmierzone pokłady psiej miłości.

Dodaj komentarz