Buldog francuski – Opieka i pielęgnacja

Wiele osób zastanawia się, czy opieka nad psem rasy Buldog francuski jest trudna. Jest to pies krótkowłosy, zatem pielęgnacja jego sierści nie jest wymagająca ani czasochłonna. Oczywiście opieka nie sprowadza się wyłącznie do kwestii pielęgnacji Buldożka francuskiego. Należy zapewnić mu właściwe warunki do życia, zadbać o odpowiednią dietę, a także aktywność fizyczną oraz umysłową. 

Buldożek francuski jest psem o niezwykle wesołym, przyjaznym charakterze. Dawniej Buldog francuski hodowany był robotniczych dzielnicach Paryża przez rzeźników czy tragarzy. Nie trzeba było jednak długo czekać, aż zawitał na salony tamtejszej arystokracji. Obecnie jest to bardzo popularny pies rodzinny.

Zalety Buldoga francuskiego czynią z niego psa idealnego do towarzystwa. Aby jednak rzeczywiście taki był, należy zadbać o jego właściwe wychowanie już od okresu szczenięcego. Jak należy dbać o Buldoga francuskiego? Oto garść cennych informacji, które przydadzą się każdemu miłośnikowi rasy.

Opieka i warunki bytowe Buldożka francuskiego

Buldożek francuski jest psem niezwykle energicznym i aktywnym jak na swój nieduży rozmiar. Uwielbia zabawy z właścicielem, a także ruch pod każdą inną postacią. Bez trudu dostosuje się do życia w mieszkaniu w bloku – oczywiście pod warunkiem, że wszystkie jego potrzeby będą zaspokojone. Będzie również szczęśliwy w domu na wsi z wielkim ogrodem do dyspozycji. Mieszkanie w bloku wymusza na opiekunach przede wszystkim regularne spacery – kilka razy dziennie. Warto jednak pamiętać o tym, że pies mieszkający w domu z ogrodem także musi wychodzić poza posesję! Czworonóg zamknięty w domu, znudzony i sfrustrowany, może zacząć przejawiać zachowania destrukcyjne (jak np. niszczenie mebli). 

Niezwykle ważną kwestią w przypadku Buldoga francuskiego jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, bowiem rasa ta ma skłonności do tycia. Trzeba więc zadbać nie tylko o codzienną dawkę aktywności fizycznej, ale też dostosować dietę do potrzeb psa i stylu jego życia. 

Zobacz też

Karmienie psa Buldog francuski

Należy pilnować diety Buldoga francuskiego, aby pies nie nabawił się nadwagi lub otyłości. Naturalnie w trakcie rozwoju pies potrzebuje solidnej dawki pokarmu (zbilansowanej, zawierającej wszystkie niezbędne składniki odżywcze), ale zawsze należy ją dostosować indywidualnie do danego przypadku. Dzienną dawkę karmy warto podzielić na kilka mniejszych porcji. Wielkość porcji powinna być dostosowana do poziomu aktywności czworonoga – im więcej czasu spędza w ruchu, tym oczywiście może sobie pozwolić na nieco więcej pokarmu. 

„Więcej” nie oznacza jednak, że bez ograniczeń. Zbilansowana dieta jest ważna dla każdego psa, ale w szczególności należy jej dopilnować w przypadku szczeniąt, których szkielet dopiero się kształtuje. Jeżeli zbyt szybko zaczną tyć, może to w przyszłości skutkować poważnymi chorobami, w tym zwyrodnieniami stawów. 

Zabiegi pielęgnacyjne Buldoga francuskiego

Na opiekę nad Buldogiem francuskim składa się także pielęgnacja i dbałość o jego higienę. Każdy opiekun czworonoga powinien mieć tego świadomość. Należy pamiętać o regularnej kontroli oraz czyszczeniu uszu, oczu, zębów, łap oraz sierści. Włos Buldożka jest przylegający i gładki w dotyku a w wyglądzie lśniący. Psa należy regularnie wyczesywać specjalną szczotką do tej rasy. Natomiast nie musimy szczotkować podszerstka, ponieważ ta rasa go nie posiada.

Buldog francuski posiada stojące uszy i trzeba szczególnie zadbać o ich czystość i regularnie sprawdzać ich stan, aby czym prędzej zauważyć ewentualną infekcję. Systematyczna higiena powinna w dużym stopniu zminimalizować ryzyko występowania chorób uszu.

Zobacz także

Pielęgnacja zdrowia psychicznego i fizycznego Buldożka francuskiego

Buldog francuski to bez cienia wątpliwości niezwykle inteligentne psy. Błędem jest jednak przekonanie, iż są one takie „same z siebie” i nie wymagają szkolenia. Na charakter i zachowanie psa w największym stopniu wpływa środowisko, dlatego tak ważne jest, aby już od samego początku zapewnić buldożkowi nie tylko doskonałe warunki życia, ale i możliwość szkolenia. Codzienna dawka ruchu, podstawowy trening posłuszeństwa, sztuczki, zabawy węchowe – to wszystko sprawi, że Buldog francuski wyrośnie na pewnego siebie, zrównoważonego psa. Potencjalny właściciel buldożka z pewnością powinien znaleźć dobrą hodowlę i zanim jeszcze nabędzie psa, dowiedzieć się od hodowcy, co to za rasa, jakie ma potrzeby, wymagania i jak z nią postępować.

Buldog francuski może zamieszkać nawet niewielkim mieszkaniu. Wówczas jednak powinien mieć zapewnioną niezbędną dawkę ruchu kilka razy dziennie. Wskazany spacer np. w parku, aby pies mógł zachować dobrostan fizyczny i psychiczny. Buldogi francuskie uwielbiają w szczególności zabawy z piłką, ale warto sięgać po wszelkie inne formy aktywności. Może się okazać, że pies będzie niezastąpionym kompanem podczas porannych spacerów z kijkami. Świetnie też sprawdzi się przy wszelkiego rodzaju zadaniach węchowych. 

Podsumowanie

Buldog francuski jest czworonogiem niezwykle oddanym swoim najbliższym, do których bardzo się przywiązuje. To, jaka będzie relacja, zależy jednak przede wszystkim od opiekuna, który powinien budować więź opartą na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa już od pierwszych wspólnych chwil. W żadnym wypadku nie można pominąć tak ważnego etapu w rozwoju psa jak socjalizacja, która najczęściej zbiega się z momentem zabrania czworonoga do nowego domu. To, czego pies doświadczy w tym czasie, wpłynie na całe jego przyszłe życie, jego charakter i relacje z otoczeniem – zarówno z psami, innymi zwierzętami oraz ludźmi. Im szybciej właściciel wdroży szkolenie, jasno wyznaczy granice i ustali zasady, tym łatwiej psu będzie się ich nauczyć. Warto pamiętać o tym, że łatwiej nauczyć nowego zachowania, niż oduczyć starego, niepożądanego, które zostało już mocno utrwalone. 

Dodaj komentarz