Buldog francuski z kotem Ragdoll

Prawdopodobnie słyszałeś zwrot „ żyć jak pies z kotem” i zastanawiałeś się czy pies może zamieszkać z kotem? To powszechne błędne przekonanie, że koty i psy są naturalnymi wrogami. Chociaż każde zwierzę jest inne, nie powinieneś znaleźć powodu, dla którego Buldog Francuski nie miałby być najlepszym przyjacielem kota rasy Ragdoll!

Czy Buldog Francuski może zamieszkać z kotem Ragdoll?

Chęć ścigania kotów leży w naturze psów; są naturalnymi drapieżnikami, które uwielbiają gonić mniejsze od nich zwierzęta. Niestety czasami są to koty. Psy odziedziczyły ten instynkt łowiecki po swoich wilczych przodkach i pomimo tego, że zostały udomowione ponad 12 000 lat temu, nadal ten instynkt jest zakorzeniony w ich zachowaniu.

Wbrew powszechnemu przekonaniu koty i psy mogą być najlepszymi przyjaciółmi! Przy odrobinie ostrożności i cierpliwości pies i kot zamieszka w zgodzie, wspólnie pod jednym dachem. 

Miej realistyczne oczekiwania na kilka pierwszych spotkań. Nie zniechęcaj się, jeśli zwierzęta nie polubią się od razu, gdy spotkają się po raz pierwszy. Podobnie jak ludzie, zwierzęta potrzebują czasu, aby nawiązać przyjaźń. Bądź cierpliwy.

Zobacz też

Buldog francuski a kot

Buldogi francuskie to towarzyskie psy, które uwielbiają poznawać ludzi i inne zwierzęta. Przy odpowiednim szkoleniu, psy nie będą wykazywały żadnej agresji. W rzeczywistości są tak przyjazne, że mogą przebywać nawet z małymi dziećmi. Dzięki ich usposobieniu wprowadzenie kota do domu zamieszkanego przez buldoga francuskiego będzie znacznie łatwiejsze w porównaniu do innych ras psów.

Buldogi to małe psy – wielkości podobnej do kota rasy Maine Coon czy Ragdoll. Ponieważ koty i buldogi mają niewielką różnicę wielkości, ryzyko ataku ze strony kota jest niskie. 

Jest to rasa podatna na lęk separacyjny, nic więc dziwnego, że Buldogi Francuskie chętnie skorzystają z towarzystwa kota. Obecność kota będzie również bardzo pomocna, jeśli jesteś zajęty i często znajdujesz się poza domem. 

Podczas gdy niektóre rasy psów mają skłonność do wokalizacji, Buldogi francuskie to ciche psy. Oznacza to, że jest mało prawdopodobne, aby swoim zachowaniem drażniły kota. 

Buldogi francuskie różnią się od psów stróżujących i myśliwych. Wolą wylegiwać się na kanapie lub patrzeć przez okno, gdy Cię nie ma. To także czułe psy, które uwielbiają przytulać się ze swoimi właścicielami i innymi zwierzętami w domu. Gdy pies i kot zaaklimatyzuje się, często spotkasz zwierzęta leżące obok siebie.

Zobacz również

Kilka słów o kotach Ragdoll

Ragdolle to jedna z najbardziej czułych i kochających ras kotów domowych na świecie. To bardzo otwarte i przyjazne koty, które uwielbiają inne zwierzęta – zwłaszcza inne koty i psy. Faktem jest, że kocięta ragdoll są bardzo skupione na swojej rodzinie. Koty tej rasy doskonale czują się w domu, w którym psy są ich głównymi towarzyszami. Oczywiście są wyjątki, ale głównie dotyczy to psa, a nie Ragdolla. W większości jednak, koty te będą dogadywać się z praktycznie każdą rasą psów – wspomina Pani Karolina, właścicielka „Raglotte hodowla Ragdoll„.

Kot Ragdoll jest jednym z bardziej przyjaznych ras kotów domowych i chętnie angażują się w zabawę i zapoznanie z psem. Okazują zaufanie i nawet jeśli może to narazić ich na niebezpieczeństwo – zwłaszcza jeśli uciekną na zewnątrz – doskonale nadają się do środowiska domowego.

Wzajemne relacje i obserwacja zachowania zwierząt

Nawet jeśli Buldog francuski jest najbardziej kochającym, nieśmiałym psem na świecie, który nie skrzywdziłby muchy, powinieneś pamiętać o kilku rzeczach. Przedstawienie psa, kotu rasy Ragdoll może nie pójść po Twojej myśli, jeśli nie jesteś dobrze przygotowany.

Dużą część komunikacji zarówno u ludzi, jak i zwierząt stanowi mowa ciała. W przeciwieństwie do ludzi, zwierzęta oczywiście nie mogą komunikować się werbalnie; ich język ciała jest jedyną metodą komunikacji. Ważne jest, abyś rozumiał, jak psy i koty interpretują wzajemną mowę ciała.

Na przykład pies może podnieść łapę do kota, aby zasygnalizować, że chce się bawić, jednakże kot może to zinterpretować jako formę agresji i zaatakować psa. Innym przykładem jest to, że koty często ocierają się o ludzi lub psy, aby okazać ich przyjazne nastawienie, ale pies może potraktować ten gest jako zagrożenie.

Jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych znaków, powinieneś szczególnie uważać podczas spotkania kota z psem:

  • Buldog jest zbyt skupiony na kocie, ignoruje Cię i rzuca się na niego, gdy ten się porusza,
  • kot unosi futro, syczy lub uderza ogonem,
  • pies rzuca się, warczy lub wykazuje oznaki agresji w stosunku do spokojnego, cichego kota,
  • kot nie je, nie pije ani nie używa kuwety, gdy pies jest w pobliżu.

Koty i psy nie mówią tym samym językiem i często źle oceniają prawdziwe intencje. Dlatego tak ważne jest, abyś zawsze je nadzorował, dopóki nie będziesz całkowicie pewien, że nie skrzywdzą siebie nawzajem.

Dodaj komentarz