Jak dbać o zdrowie Buldoga francuskiego? Typowe choroby Buldożka

Niezwykle towarzyski, przyjacielski i inteligentny Buldog francuski to jeden z najczęściej i najchętniej kupowanych czworonogów w Polsce. Aby móc przez długie lata cieszyć się obecnością Twojego czworonożnego przyjaciela, należy dowiedzieć się, jak dbać zdrowie Buldożka francuskiego. Zobacz jakie choroby dotykają tę rasę psów.

Jak prawidłowo zadbać o zdrowie Buldoga francuskiego

Jak odpowiednio zadbać o zdrowie psa Buldog francuski ? Nadzór nad zdrowiem Buldożka należy sprawować już od samego początku, gdy jest szczeniakiem. Już wtedy bowiem można zaobserwować pewne problemy i jak najszybciej podjąć leczenie. Od samego początku trzeba w rozsądny sposób prowadzić socjalizację, by pies nie bał się innych zwierząt oraz ludzi, aby wizyty w lecznicy nie były przyczyną silnego stresu. Konsekwentnie należy obserwować i przeglądać psa, gdyż dzięki temu można nie tylko szybko wykryć pierwsze symptomy choroby, ale też przyzwyczaić go do dotyku.

Zabiegi pielęgnacyjne

Istotne jest regularne obcinanie pazurów Twojego Buldoga francuskiego, dzięki któremu można uniknąć zadrapań i tym samym niebezpiecznych infekcji. Ponadto warto jest zlecać lekarzowi weterynarii badanie paznokci psa aby upewnić się, że nie są one zainfekowane lub złamane.

Ważna jest też systematyczna pielęgnacja sierści buldożka. Czesanie i szczotkowanie (średnio raz w tygodniu) pozwala usunąć zarówno martwy włos, jak i inne zanieczyszczenia. Częsta kąpiel, o ile każdego dnia nie buszuje w błocie i zaroślach, nie jest konieczna. Niemniej z pewnością chętnie skorzysta z możliwości kąpiel w rzece czy jeziorze. W przypadku kąpieli w domu należy pamiętać o stosowaniu wyłącznie dedykowanych kosmetyków, które nie będą wysuszać i podrażniać skóry. 

Kolejny punkt pielęgnacji to zęby, oczy i uszy. Warto od samego początku przyzwyczajać psa do mycia zębów przy pomocy specjalnej szczoteczki i pasty. Regularne szczotkowanie pozwoli uniknąć gromadzenia się osadu i tworzenia kamienia nazębnego. Jeżeli pies nie akceptuje takiej formy czyszczenia zębów, można wybrać inne rozwiązania, jak np. tabletki czy spraye czyszczące. 

Następna istotna kwestia to zabezpieczenie przeciwko pasożytom, m.in. przeciw pchłom i kleszczom. Można wybrać zarówno obroże, tabletki i krople. Najlepiej, jeśli lekarz weterynarii dobierze środek, który będzie właściwy zarówno pod kątem wieku i wagi psa. 

Zobacz też

Zdrowie psychofizyczne Buldożka francuskiego

Mówiąc o zdrowiu Buldoga francuskiego, nie można zapomnieć także o jego zdrowiu psychofizycznym! Do prawidłowego rozwoju psychicznego pies potrzebuje kontaktu z człowiekiem, sporej dawki aktywności fizycznej i umysłowej, dzięki którym spożytkuje energię. Każdego dnia należy oferować mu różnego rodzaju rozrywki, które sprawią, że do późnej starości będzie szczęśliwym, aktywnym psem. 

Buldog francuski to rasa, której teoretycznie wystarczy krótki spacer wokół osiedla. Natomiast opiekun Buldożka francuskiego powinien mieć też świadomość, że są to psy aktywne i lubią ruch. W przypadku braku odpowiednio długich spacerów szybko mogą pojawić się problemy natury wychowawczej i behawioralnej. Interesującą opcją się różnego rodzaju sporty, jak m.in.:

  • obedience,
  • agility,
  • granie w piłkę.

To aktywności, które pozwalają psu nie tylko na fizyczny, ale także psychiczny wysiłek, budowanie pewności siebie, a także budowanie relacji z opiekunem! Inne pomysły na ciekawe zajęcia z psem to zabawy z wykorzystaniem przedmiotów stymulujących mózg psa – różnego rodzaju zabawki interaktywne. 

Choroby i zaburzenia rasy Buldoga francuskiego

Buldog francuski to pies, który żyje przeciętnie około 14 lat. Buldożki francuskie pochodzące z dobrych hodowli (gdzie psy obciążone określonymi chorobami nie są dopuszczone do dalszego rozmnażania) i trafiające do dobrych domów, w których mają zapewnioną najlepszą opiekę, mogą żyć w dobrym zdrowiu nawet dłużej. Istotne jest to, aby od samego początku dbać o zdrowie psa i regularnie odwiedzać gabinet weterynaryjny, profilaktycznie poddając pupila badaniom i wszystkim wymaganym szczepieniom ochronnym.

Dysplazja stawów 

Buldożki, jak i inne psy rasowe, obciążone są prawdopodobieństwem wystąpienia pewnych chorób, typowych dla danej rasy. Jednym z najpowszechniej występujących u Buldogów francuskich schorzeń jest dysplazja stawu łokciowego oraz biodrowego. Nieprawidłowa budowa stawów zwiększa ryzyko występowania stanów zapalnych, a co za tym idzie, dużego bólu i dyskomfortu, które w znacznym stopniu utrudniają poruszanie i codzienne funkcjonowanie. Zaawansowana, nieleczona choroba może spowodować paraliż. Nie jest tajemnicą, że Buldogi mają predyspozycje do nadwagi i otyłości. Choroby te dodatkowo mogą potęgować problem ze stawami, dlatego absolutnie konieczne jest to, aby zadbać o prawidłową masę ciała Buldoga francuskiego – zarówno za sprawą zbilansowanej diety, jak i aktywności fizycznej. 

Zespoł dróg oddechowych BOAS

Podobnie jak wiele ras krótkogłowych (brachycefalicznych) i Buldogi Francuskie narażone są na występowanie zespołu dróg oddechowych BOAS. Skutkiem tego psy tej rasy mają problemem z oddychaniem. Dlatego, że ich górne drogi oddechowe są zbyt wąskie utrudnia im to oddychanie. Pośrednio może to również rzutować na inne organy takie jak serce czy płuca.

Infekcje uszu

Buldogi francuskie często chorują na infekcje uszu. W takim przypadku gruczoły słuchowe pęcznieją od nadmiaru woskowiny, ale ponieważ przewód słuchowy jest tak wąski, kończy się to wytworzeniem większej ilości tkanki niż zwykle. Może to prowadzić do pęknięcia bębenka, w wyniku czego Twój Buldog Francuski będzie cierpiał z powodu silnego bólu.

Zapalenie spojówek

Buldogi francuskie są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na zapalenie spojówek. Ich krótki nos sprawia, że są podatne na infekcje bakteryjne, które mogą powodować, że ich oczy są czerwone, opuchnięte, swędzące lub nieszczelne. Możesz obserwować te oznaki u swojego buldoga francuskiego, aby ustalić, czy Twój Francuz potrzebuje kontroli weterynarza.

Fałdowe zapalenie skóry

Ponieważ skóra ich twarzy zwija się wokół pyska i nosa, buldogi francuskie są bardziej narażone na ryzyko rozwoju zapalenia skóry. Może to również wystąpić w innych częściach ciała, które są pofałdowane, takich jak szyja, krocze oraz pachy. Objawy tego problemu obejmują drapanie, gryzienie, czy swędzenie dotkniętego obszaru. Utrzymywanie fałdów skórnych w czystości i suchości może pomóc w zapobieganiu rozwojowi zapalenia skóry.

Zobacz również

Jak polepszyć zdrowie Buldoga francuskiego

Znajdź odpowiedniego hodowcę

Znajdź hodowcę zarejestrowanego w legalnie działającej organizacji kynologicznej jak np. ZKwP / FCI, który zapewnia rodowód dla szczeniąt i oferuje gwarancję zdrowia, oraz wsparcie po odbiorze szczeniaka. Powinieneś również zadzwonić do sprawdzonej hodowli, aby upewnić się, że nie ma genetycznie przekazywanych problemów zdrowotnych Buldoga francuskiego w linii hodowlanej.

Nie należy wybierać szczeniąt z pseudohodowli. Prawdopodobnie tam nie podejmuje się żadnych starań, aby zminimalizować przenoszenie chorób genetycznych. Unikaj też hodowców, którzy nie specjalizują się w konkretnej rasie, a hodują np 5 – 8 ras psów, które są w danym czasie popularne.

Właściwe żywienie

Jeśli zamierzasz wziąć pod swój dach Buldoga francuskiego, to musisz się upewnić, że zapewnisz mu dobrej jakości, bogate w składniki odżywcze karmy. Jedzenie odpowiednich pokarmów może pomóc Ci zachować zdrowie i szczęście Twojego szczeniaka. Będą one również w stanie żyć dłużej i cieszyć się znacznie lepszą jakość życia. Pozwoli to również Tobie zaoszczędzić na wizytach u weterynarza.

Dodaj komentarz