Najlepsza hodowla Buldoga francuskiego w Polsce

Każdy, kto zastanawia się nad zakupem psa rasy Buldog francuski, musi mieć świadomość, że znalezienie dobrej hodowli to wyzwanie. Dla osoby niedoświadczonej w temacie trudność stanowić będzie przede wszystkim odróżnienie renomowanej hodowli Buldożków francuskich od tzw. pseudohodowli, w których psy rozmnażane są dla korzyści finansowych. W hodowlach tych szczeniaki niejednokrotnie zmuszone są do przebywania w fatalnych warunkach. Zaniedbane są tak ważne kwestie jak socjalizacja i habituacja. Ponadto szczeniaki z pseudohodowli częstokroć obciążone są poważnymi chorobami genetycznymi. Jak znaleźć tę, która zasługuje na określenie najlepsza hodowla Buldoga francuskiego w Polsce przeczytaj w dalszej części artykułu.

Chcąc zakupić szczenię Buldoga francuskiego, warto skontaktować się z przedstawicielem np. ZKwP (Związku Kynologicznego w Polsce) bądź zasięgnąć języka u osoby zaufanej, która sama nabyła psa z polecanej, sprawdzonej hodowli. Osoby takie na pewno chętnie podzielą się wiedzą i pomogą dokonać właściwego wyboru.

Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszą hodowlę Buldożka francuskiego?

Po czym poznać dobrego hodowcę buldożka francuskiego? Z pewnością po tym, że będzie chciał z nami rozmawiać! Chętnie odpowie na wszelkie pytania, sam zwróci uwagę na istotne kwestie, udzieli cennych wskazówek nie tylko w trakcie zakupu, ale będzie służyć pomocą także po jego dokonaniu. O co zapytać? Po pierwsze o to, że pies posiada metrykę urodzenia. Należy dowiedzieć się, że szczenięta zostały otoczone opieką lekarza weterynarii, czy mają kontakt z ludźmi (w dużej mierze chodzi o przyzwyczajenie psów do obecności dzieci). Warto zapytać o rodziców szczeniąt, o badania w kierunku najczęściej występujących schorzeń, a także o to, w jaki sposób prowadzone były socjalizacja i habituacja. Kolejny krok to umowa sprzedaży psa. 

Dobry hodowca na pewno poinformuje nas, kiedy pies powinien być poddany kolejnym szczepieniom, jakie badania wykonać. Nie zapomni też o wskazówkach co do pielęgnacji. Przed opuszczeniem hodowli pies powinien przejść pozytywnie przegląd, którego dokona specjalista ZKwP. Wszelkie uwagi powinny być odnotowane w metryce urodzenia.

Związki i organizacje w Polsce, w których znajdziemy hodowle Buldoga francuskiego

FCI jest organizacją międzynarodową, która stanowi nadrzędną jednostkę organizacji kynologicznych działających w poszczególnych krajach. Jej siedziba znajduje się w Belgii. W skład Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, na zasadach partnerskich bądź członkowskich, wchodzą główne związki kynologiczne z całego świata. W Polsce przedstawicielem FCI jest wspomniany ZKwP. 

ZKwP, czyli Związek Kynologiczny w Polsce, to najstarsza oraz największa organizacja w kraju. Podstawowym jego zadaniem jest dbałość o prawidłowy stan zdrowia oraz wygląd i zachowanie ras psów zgodne z przyjętym wzorcem. ZKwP szczególną wagę przykłada do eliminacji chorób genetycznych, jakimi obciążone są konkretne rasy. Związek ponadto zrzesza hodowców, w tym hodowców rasy Buldog francuski, i sprawuje nad nimi opiekę oraz nadzór. Istotną częścią działalności ZKwP jest również organizacja wystaw psów rasowych, która jest swego rodzaju „konkursem piękności”. To przegląd hodowlany, na podstawie którego wyłaniani są najlepsi z najlepszych. Związek intensywnie działa w sferze popularyzacji psów rasowych oraz poszerzania wiedzy z zakresu kynologii. 

ZKwP to jednak nie jedyna organizacja kynologiczna działająca w Polsce. W myśli ustawy o ochronie zwierząt z 2012 roku zabroniona jest sprzedaż psów nienależących do organizacji społecznych. W związku z tym w kraju powstało sporo stowarzyszeń, których celem jest rozmnażanie psów i ich sprzedaż. Mają one prawo do wystawiania rodowodów i sprzedawania psów w celach handlowych, jednak wyłącznie ZKwP należy do FCI. 

Dobra hodowla psa Buldog francuski – czym się charakteryzuje?

Porządna, godna zaufania hodowla psów rasy Buldog francuski zdecydowanie odróżnia się na tle tzw. pseudohodowli. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad ceną za szczenię. Bardzo niska zdecydowanie powinna nas zaniepokoić, gdyż utrzymanie hodowli na wysokim poziomie i zapewnienie psom godnych warunków po prostu kosztuje. Zdarza się, że potencjalny właściciel nie ma możliwości obejrzenia psa (i sprawdzenia warunków, w jakich mieszka!) przed jego zakupem, bowiem hodowca proponuje zawarcie transakcji w zupełnie innym miejscu. Hodowcy, którzy prowadzą profesjonalne hodowle, bardzo chętnie zapraszają do siebie, wszystko pokazują i odpowiadają na każde pytanie. Odwiedzając hodowlę, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy na miejscu przebywa matka szczeniaków. Jeśli jej nie ma, zachodzi wątpliwość co do tego, skąd pochodzą i czy matka wpisana w dokumenty, rzeczywiście nią jest. Uczciwy hodowca udostępni do wglądu wszelkie papiery – od metryki urodzenia, przez książeczkę zdrowia, na dokumentach dot. szczepień i odrobaczania kończąc. 

Szczeniak buldożka francuskiego podczas zabawy

Sprawdzona hodowla Buldoga francuskiego

W profesjonalnej i sprawdzonej hodowli buldoga francuskiego na próżno szukać wielu ras psów. Jeśli już zdarzy się, że hodowca hoduje więcej niż jedną rasę, są to dwie, maksymalnie trzy rasy. Hodowla, która specjalizuje się w konkretnej rasie, dba o jej zdrowie i eksterier zgodne z wzorcem. Co istotne, wysoce podejrzana i karygodna jest sprzedaż szczeniąc w miejscach z dala od hodowli, na parkingu czy w garażu. Każdy szanujący się hodowca posiada procedurę sprzedaży, która obejmuje m.in. wywiad z potencjalnym kupcem, spotkanie przed sprzedażą, spotkanie w celu podpisania umowy. Dobry hodowca sam też zaproponuje utrzymanie kontaktu z nabywcą, by ten mógł poradzić się go w przypadku problemów czy wątpliwości związanych zarówno z wychowaniem, jak i pielęgnacją czy żywieniem. 

Ile kosztuje Buldog francuski ze sprawdzonej hodowli zarejestrowanej w FCI?

Warto mieć świadomość, że kupno szczenięcia rasy Buldog francuski z dobrej, sprawdzonej hodowli zarejestrowanej w ZKwP wiąże się ze sporym wydatkiem. Należy liczyć się z kosztami rzędu od 3000 zł do nawet 8 000 zł. Tymczasem wciąż możemy natrafić na ogłoszenia kupna psa za zaledwie 500 zł. Ale również są hodowle, w których szczeniaki kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. Co powoduje, że cena za szczenię jest wysoka?

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że prowadzenie dobrej hodowli to niełatwy kawałek chleba. Od hodowcy wymaga to sporego zaangażowania, wysiłku, poświęcenia czasu i własnych środków. Dobry hodowca to ten, który posiada stosowną wiedzę – aby ją zdobyć, ponownie musi poświęcić na to czas i energię. Chcąc zacząć prowadzić hodowlę, musi nabyć sukę hodowlaną, która cechuje się nie tylko doskonałym zdrowiem, ale również fantastycznym charakterem, zgodnym z wzorcem. Następnie musi zarejestrować sukę w ZKwP, a dalej sfinansować niezbędne badania genetyczne – zarówno te zalecane przez ZKwP, jak i dodatkowe.

Koszty wystaw i znalezienie reproduktora Buldoga francuskiego

Kolejny krok to udział w wystawach rasy Buldog francuski. Oczywiście sam udział nie wystarczy, pies musi osiągać sukcesy i zbierać wysokie oceny. Jak można sobie wyobrazić udział w takich wystawach psów jest kosztowy. Kiedy w końcu otrzyma przydomek hodowlany, czas na poszukiwania równie wspaniałego reproduktora. Zadanie to wiąże się z kosztami i poświęceniem czasu. Przyszły hodowca musi bowiem odwiedzić wiele miejsc i osobiście sprawdzić, czy dany pies sprawdzi się w roli ojca szczeniąt. 

Kiedy reproduktor zostanie wybrany, za krycie również trzeba zapłacić. W zależności od „klasy” psa i jego osiągnięć od kilkuset zł do nawet kilku tys. Ciężarną sukę trzeba otoczyć najlepszą opieką, w tym regularną opieką weterynaryjną. Pojawienie się miotu generuje kolejne koszty za opiekę weterynaryjną, szczepienia, odrobaczanie, czipowanie, wystawienie metryk etc. Zarówno suka, jak i szczenięta powinny mieć zapewnioną wysokiej jakości karmę dopasowaną do potrzeb. Hodowla, w ramach swoich obowiązków, poświęca wiele czasu na opiekę nad szczeniętami, w tym na socjalizację i habituację. 

Jeśli podsumujemy to wszystko, okazuje się, że cena za szczenię wcale nie jest tak wysoka, jak wydaje się wielu potencjalnym kupującym. Warto pamiętać także o tym, że dobry hodowca, zaangażowany w swoją pracę, kocha swoje psy i robi wszystko, aby były szczęśliwe. Dzięki temu kupujący otrzymuje wspaniałego, odważnego szczeniaka, który wyrośnie na zrównoważonego psa. 

Podsumowanie 

Podsumowując, wybór hodowli Buldożka francuskiego ma niebagatelne znaczenie i będzie rzutował na całe przyszłe życie naszego psa. Warto wybrać dobrą, sprawdzoną hodowlę i zainwestować w zakup, aby w późniejszym czasie oszczędzić sobie wydatków m.in. na wizyty u behawiorysty zwierzęcego lub/i w klinice weterynaryjnej z powodu zatajonych schorzeń. Wybór psa to wybór na długie lata, dlatego jeśli w naszej okolicy nie ma polecanej, godnej zaufania hodowli, lepiej wybrać hodowlę, która mieści się na drugim końcu kraju, ale ma wspaniałe opinie. 

Informacje na temat hodowli buldożków francuskich uzyskać m.in. w oddziale ZKwP. Warto też zasięgnąć opinii właścicieli tej rasy. Podczas wyboru hodowli zwróćmy szczególną uwagę na stan zdrowia zarówno suki i szczeniąt, obejrzyjmy dokumenty, w tym rodowody. Nie dajmy się skusić niskiej cenie zakupu. Za zdrowego psychicznie i fizycznie Buldoga francuskiego zapłacić kilka (a nawet kilkanaście!) tys. zł. 

Jak wybrać dobrą hodowlę Buldoga francuskiego?

Obecnie z pomocą przychodzą nam zdobycze techniki, w tym internet. Dzięki niemu, nie wychodząc z domu, możemy spokojnie rozejrzeć się za różnymi hodowlami i poczytać opinie na ich temat. Dopiero gdy uzbroimy się w podstawową wiedzę, możemy zacząć dzwonić i umawiać się na spotkania. Dobre hodowle posiadają strony internetowe, na których znajdziemy wiele zdjęć i filmów – już po nich możemy wstępnie ocenić, w jakich warunkach żyją szczenięta i czy warto odwiedzić to miejsce. 

Dodaj komentarz