Miot Buldog francuski – przydatne informacje

Miotem na przykładzie Buldoga francuskiego określa się żywe szczenięta, które zostały urodzone przez tę samą matkę, zazwyczaj po jednej parze rodziców. Dlaczego zazwyczaj? W przypadku psów, które zarejestrowane są w FCI (tj. Międzynarodowej Federacji Kynologicznej), dopuszczalna jest sytuacja, w której suka kryta jest dwoma reproduktorami. Kiedy szczeniaki przyjdą na świat, należy wykonać badania genetyczne, które określą ojcostwo. Jest to konieczne z uwagi na to, że zarówno hodowca, jak i przyszły właściciel musi mieć wiedzę co cech zarówno psychicznych, jak i anatomicznych poszczególnych psów. Na miot Buldożka francuskiego może składać się od jednego do czterech szczeniaków tej rasy. 

Kiedy suka może mieć pierwszy miot?

Zanim hodowca zaplanuje pierwszy miot, musi dopełnić formalności, dzięki którym jego suka Buldoga francuskiego stanie się suką hodowlaną. FCI stawia przed hodowcami szereg wymagań. W pierwszej kolejności hodowca musi zarejestrować psa np. w miejscowym oddziale ZKwP (Związku Kynologicznego w Polsce). Następnie musi być poczyniony wpis do księgi rodowodowej. Suka nie może mieć mniej niż 18 miesięcy. Kolejny ważny wymóg to uzyskanie co najmniej bardzo dobrej oceny na minimum trzech wystawach; w tym na minimum jednej wystawie międzynarodowej. 

Wystawy te są niczym innym jak po prostu przeglądami hodowlanymi. Suka w ich trakcie musi uzyskać stałe kwalifikacje hodowlane. Kończą się one pod koniec roku kalendarzowego, w którym suka hodowlana osiąga 8 rok życia. I od tej zasady jest odstępstwo. Jeśli do tej pory suka rodziła zdrowe szczenięta, a jej mioty nie były liczne, hodowca może złożyć wniosek o krycie na kolejny rok.

Ile szczeniąt w miocie może mieć Buldog francuski?

Przyjmuje się, że im większy jest pies, tym większa szansa na liczniejszy miot. Niemniej i od tej reguły istnieją wyjątki. Przykład może stanowić chociażby pekińczyk rodzący aż do 11 szczeniaków. Warto mieć świadomość tego, że duży miot stanowi ogromne obciążenie i poród zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Suka Buldoga francuskiego rodzi od 1 do 4 szczeniaków. Najczęściej pierwszy miot jest dość liczny i zmniejsza się w miarę upływu czasu, gdy suka zaczyna się starzeć. Ponadto warto dodać, że mioty wiosenne są z reguły liczniejsze niż mioty zimowe. 

Nie bez wpływu na wielkość miotu pozostaje sposób zapłodnienia suki. Sztuczne zapłodnienie, czyli inseminacja, niejednokrotnie jest jedynym wyjściem. Jednak zarówno w czasie pobierania nasienia, jego przewozu oraz podania dochodzi do obumierania plemników. Ponadto, bez względu na to, jak bardzo utytułowany jest potencjalny ojciec szczeniąt, warto zwrócić uwagę na jego wiek. Z czasem zarówno jakość, jak i ilość nasienia zmniejsza się. 

Czy można w jakkolwiek ingerować w liczebność miotu? Tak na dobrą sprawę nie. Oczywiście im lepsze warunki do życia i opiekę ma zapewnione przyszła matka i im roztropniej zostanie wybrany ojciec, tym większe prawdopodobieństwo szczęśliwego rozwiązania oraz zdrowia szczeniaków, jednak nieszczególnie przekłada się to na ich liczbę. Postawienie na miot wiosenny także nie daje gwarancji pokaźnej gromadki szczeniąt.

Zobacz też

Planowane mioty Buldożka francuskiego

Każdy, kto planuje nabyć szczeniaka Buldożka francuskiego, powinien na bieżąco śledzić zapowiedzi miotu. Informacje te umieszczane są m.in. na stronach internetowych hodowców. Czytając zapowiedź planowanego miotu Buldoga francuskiego, można uzyskać wiele cennych informacji. Następnie należy np. porównać je z innymi zapowiedziami w celu dokładnej analizy i wyboru najlepszej hodowli. 

Jakie informacje zawiera zapowiedź? Potencjalny kupujący dowie się czegoś na temat rodziców szczeniaków. To istotne, bo tylko utytułowane, zarejestrowane w ZKwP psy dają gwarancję zakupu zdrowych, zrównoważonych szczeniąt. Dzięki informacjom zawartym w zapowiedzi można „prześwietlić” przodków szczeniaka do kilku pokoleń wstecz. Ponadto można się dowiedzieć tego, jak liczne do tej pory były mioty, jakie psy z nich pochodzą, ile lat ma suka. Liczebność miotu określana jest poprzez badania RTG i USG. Dzięki temu hodowca może przyjąć rezerwację na szczenięta, podpisać wstępną umowę z przyszłym nabywcą oraz pobrać zadatek. 

Przegląd miotu Buldoga francuskiego

Hodowca Buldożka francuskiego, który należy do Związku Kynologicznego w Polsce, jest zobowiązany do zgłoszenia faktu narodzin szczeniąt do Oddziałowej Komisji Hodowlanej i poddania ich przeglądowi. Kontrola miotu następuje, gdy szczenięta ukończą 6 tydzień życia. W jej trakcie określa się m.in. zgodność z wzorcem rasy pod względem genetycznym i anatomicznym. Trudno na podstawie przeglądu określić, czy dane szczenię będzie w przyszłości osiągać spektakularne wyniki np. na wystawach czy w innych konkursach, jednak jest on konieczny do uzupełniania dokumentacji oraz wydania metryk urodzenia. Dopiero kiedy hodowca uzyska metrykę, może starać się o wydanie rodowodu. 

Umaszczenie szczeniąt w miocie Buldoga francuskiego

Wzorzec FCI dopuszcza dwa typy kolorów sierści psa rasy Buldog francuski: umaszczenie bez znaczeń, ewentualnie z małą ilością bieli, oraz umaszczenie z umiarkowaną lub dużą ilością bieli. W przypadku pierwszego buldożki mogą być płowe pręgowane i płowe jednolite. Natomiast w drugim typie umaszczenie buldoga francuskiego może być pręgowane z umiarkowaną lub dużą ilością bieli; płowe z umiarkowaną lub dużą ilością bieli.

Dużym zainteresowaniem cieszą się buldożki francuskie płowe z małą ilością bieli, ale z czarną maską z niewielkim białym znaczeniem. Jako informację dodatkową można zaznaczyć, że pieski niemal całe białe z czarnym nosem i tego samego koloru oprawą oczu są dopuszczone, ale niepożądane ponieważ pojawia się u nich spore ryzyko głuchoty.

Dodaj komentarz