Szczeniak Buldoga francuskiego – zobacz co musisz wiedzieć

Kupno szczenięcia rasy Buldog francuski jest decyzją, którą należy bardzo dokładnie przemyśleć, bowiem będzie wiązać się z co najmniej dekadą wspólnego życia z psem. Zakup psa zawsze pociąga za sobą wiele poważnych zmian, dlatego decyzja nie może być przypadkowa i podyktowana emocjami.

W jakim wieku najlepiej odebrać szczenię Buldoga francuskiego?

Zbyt szybkie oddzielenie szczeniąt od matki może prowadzić do wielu poważnych problemów, które ujawnią się w późniejszym czasie. Warto pamiętać, że pies uczy się „bycia psem” właśnie od matki i rodzeństwa. 

Dobry, świadomy hodowca nie wyda szczenięcia przed ukończeniem przez nie przynajmniej 8 tygodnia życia. Niektóre szczeniaki wymagają dłuższego pozostania przy matce, nawet do 12 tygodnia.

Gdzie najlepiej kupić szczeniaka Buldożka francuskiego?

Jeśli podjęliśmy już decyzję o tym, że chcemy zaprosić do swojego domu i do swojego życia Buldożka francuskiego, możemy uczynić to na dwa sposoby. Możemy bowiem zaadoptować ukochanego czworonoga ze schroniska lub zdecydować się na zakup psa ze sprawdzonej, cenionej hodowli. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. 

Adopcja psa ze schroniska wiąże się z tym, że nabędziemy najpewniej psa w typie rasy, nie zaś psa rasowego. Zakup psa z renomowanej hodowli wiąże się ze sporym wydatkiem, ale wówczas możemy otrzymać psa rasowego. Jest to istotne, jeśli planujemy założyć własną hodowlę, brać udział w wystawach czy różnego rodzaju zawodach. 

Zobacz też

Szczepienia szczeniaka Buldoga francuskiego

Układ odpornościowy szczeniaka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. W związku z tym niezmiernie istotne jest to, aby wykonać wszelkie niezbędne szczepienia. To pomoże w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia lub/i życia chorób. Pierwsze szczepienia przeprowadzane są jeszcze w hodowli. Po nabyciu szczenięcia trzeba udać się z nim do lekarza weterynarii, który ustali termin następnych szczepień. Informację o tym, kiedy powinny się one odbyć, na pewno dostaniemy także od hodowcy. Warto pamiętać o tym, że w Polsce szczepieniem obowiązkowym (wykonywanym corocznie) jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Na tę wirusową chorobę do tej pory niestety nie wynaleziono lekarstwa. 

Pielęgnacja małego Buldoga francuskiego

Pielęgnacja psa rasy Buldog francuski nie jest czynnością trudną ani czasochłonną. Szata wyposażona jest w dobrze przylegający gładki włos, w dotyku miękki i przyjemny; brak podszerstka. U zdrowego psa powinna być miękka i lśniąca. Jeżeli psu zdarzy się ubrudzić, wystarczy przetrzeć sierść wilgotną ścierką. Buldoga francuskiego należy regularnie wyczesywać – średnio raz w tygodniu.

Nie można też zapominać o systematycznym podcinaniu pazurów oraz czyszczeniu oczu i uszu. Jeżeli uzębienie szczenięcia nie budzi powodów do niepokoju, w przypadku zębów mlecznych nie są niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Gdy psu wyrosną zęby stałe, należy kontrolować ich stan, a ewentualne problemy zgłaszać lekarzowi. Nie bez znaczenia dla zdrowia zębów jest zbilansowana dieta, wzbogacona o specjalne gryzaki. Dzięki takim gryzakom usuniemy niechciane zanieczyszczenia i nie będzie tworzył się kamień nazębny. 

Socjalizacja szczeniaka Buldoga francuskiego

Socjalizacja to jedno z ważniejszych pojęć, które powinno być bliskie każdemu hodowcy i przyszłemu właścicielowi psa. Polega ona na budowaniu prawidłowych relacji zarówno z własnym gatunkiem (socjalizacja pierwotna, która dokonuje się w trakcie pobytu w hodowli, gdy szczeniak uczy się właściwych zachowań wobec matki i rodzeństwa), jak i z innymi gatunkami zwierząt oraz z ludźmi (socjalizacja wtórna).

Najlepszy czas na socjalizację trwa do około 16 tyg. życia psa, co oczywiście nie jest równoznaczne z tym, że po tym okresie psa nie można już niczego nauczyć. Im jednak później, tym będzie to trudniejsze zadanie. Socjalizację należy przeprowadzać w sposób rozsądny i kontrolowany, nie zmuszając psa do niczego. Wszelkie doświadczenia, jakie nabędzie w tym okresie, powinny być pozytywne. Dzięki temu będzie miał szansę wyrosnąć na pewnego siebie, zrównoważonego i otwartego psa. 

Szkolenie szczeniaka Buldoga francuskiego

Szkolenie psa jest niezwykle ważnym aspektem codzienności z czworonogiem u boku. Kilkutygodniowego szczenięcia oczywiście nie można poddać intensywnym treningom; jest jeszcze za mały i będzie to ponad jego możliwości zarówno fizyczne, jak i umysłowe. Można jednak zacząć od zajęć w psim przedszkolu, gdzie najczęściej największy nacisk kładziony jest na socjalizację i habituację, a przy okazji maluchy uczą się pierwszych sztuczek i prostych komend. Później przychodzi czas na szkolenie z podstaw posłuszeństwa (optymalnie po 4 miesiącu życia). Możemy to zrobić samodzielnie lub zapisać się na zajęcia prowadzone przez profesjonalnego instruktora szkolenia psów. 

Żywienie małego Buldoga francuskiego

Każdy opiekun szczenięcia Buldoga francuskiego musi dokonać ważnego wyboru, jakim jest zakup odpowiedniej karmy dla swojego pupila. Powinna ona być dostosowana do jego wieku, potrzeb rozwojowych oraz trybu życia. To od niej w dużej mierze zależy to, czy szczeniak będzie się prawidłowo rozwijał i wyrośnie na zdrowego dorosłego psa. Warto pamiętać o tym, że karma powinna cechować się wysoką jakością i powinna być zbilansowana pod kątem składników odżywczych, takich jak tłuszcze, białka, witaminy i minerały. Podsumowując właściwa opieka zaczyna się od karmy.

Buldog francuski – cena szczeniaka

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, ile powinno kosztować szczenię Buldoga francuskiego. Cena jest bowiem zależna od bardzo wielu czynników. Wpływają na nią m.in. koszty prowadzenia hodowli, przeprowadzanych badań, krycia suki i wiele innych. Cena może różnić się także np. od płci psa oraz jego przeznaczenia (czy szukamy psa „do kochania”, czyli po prostu do towarzystwa, czy wiążemy z nim jakieś poważne plany, np. hodowlane). Ceny psów zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP) wahają się pomiędzy 3000 do 7000 zł, choć najlepsze hodowle mogą żądać nawet kilkunastu tys. zł. 

Dodaj komentarz