Buldog francuski Ciekawostki i Fakty

Buldog francuski jest powszechnie nazywany Buldożkiem. Jest to rasa psów dobrodusznych, czułych, ale także energicznych. Dobrze dogaduje się z dziećmi, innymi psami i zwierzętami domowymi. Ponadto dzięki temu, że są to małe psy nie potrzebują dużo miejsca do życia i sprawdzą się w roli domowego zwierzaka. Jeśli pragniesz przyjąć psa rasy Buldożek francuski pod swój dach przeczytaj dalej ciekawostki i fakty na temat tego uroczego czworonoga.

Buldog Francuski pochodzi z Anglii

Pochodzenie Buldoga francuskiego nie jest do końca znane. Co ciekawe większość źródeł wskazuje, że jego korzenie sięgają Buldogów angielskich a także są krzyżówką innych ras. W oficjalnym wzorcu rasy FCI możemy przeczytać, że to jednak francuscy robotnicy z przedmieść Paryża, którzy hodowali tę rasę nadali jej obecnego wyglądu. Stąd również taka a nie inna nazwa psa.

Buldożek to świetny opiekun

Znane są przypadki porzuconych szczeniąt innych zwierząt, którymi z wielką troską zaopiekował się Buldog francuski. Nie ma bardziej niesamowitej historii wspaniałej relacji niż ta między Malone’em i Bugsy’m. 9-letni buldog francuski o imieniu Bugsy przygarnął osieroconego orangutana o imieniu Malone, gdy matka Malone’a go porzuciła. Ci dwaj szybko się zaprzyjaźnili do tego stopnia, że nie mogli bez swojego towarzystwa zasnąć. Gdy Malone już dorósł, poszedł żyć do zoo z innymi orangutanami.

Zobacz też

Ćwiczenia z Buldożekiem

Jak wiadomo, aby pies był zdrowy musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość ruchu już od szczeniaka. Tyczy się to każdego pieska. Natomiast w przypadku Buldożków ze względu na ich anatomię nie znoszą zbyt dobrze wysokiej temperatury, dlatego też uważajmy aby dostosować ćwiczenia do stanu zdrowia, wieku Buldożka.

Buldożki to wrażliwe na słowa psy

Ciekwostką jest to, że są one bardzo wrażliwe i potrafią w widoczny sposób pokazać ich zmieszanie na krytykę lub wyśmiewanie się z nich. Ważne jest, aby chwalić Buldogi francuskie za ich dobre zachowanie i dbać o nie w miarę ich starzenia się. Pozytywne wzmocnienie i zachęta pomogą psom tej rasy pozostać szczęśliwym i dobrze zachowującym się czworonogiem.

Spora część samic Buldożków zapładniana jest przez inseminacje

Nic dziwnego, że tak wiele Buldogów francuskich powstaje w wyniku inseminacji. Ta rasa psów ma unikalne wymiary i podczas gdy większość psów nie ma problemów z kopulacją, samce rasy Buldog Francuski mogą mieć z tym problem. Psy te są często wyczerpane, kiedy próbują dotrzeć do suczek, dlatego też hodowle wybierają sztuczne zapłodnienie. Ma to jednak wpływ na cenę i szczeniaki z takiego miotu mogą być droższe.

Buldogi francuskie nie potrafią pływać

Ponieważ ciało Buldożka francuskiego jest krępe, baryłkowate, dlatego też pieski tej rasy nie potrafią pływać. Jeśli więc mieszkamy w domu z basenem powinniśmy być ostrożni zwłaszcza gdy mamy szczeniaka Buldoga francuskiego. Dorosły pies nauczy się, żeby zbiorniki z wodą omijać, ale mały pies jeszcze tego nie wie.

Buldożki to wspaniali towarzysze

Buldogi francuskie są czułymi, przyjaznymi psami. Są dość powolne jeśli chodzi o wykonywanie im powierzanych zadań, ale dosyć dobrze potrafią dogadać się z innymi czworonogami i nie szczekają zbyt dużo. Psy te nie są bardzo aktywne i dlatego dobrze czują się na małych przestrzeniach i chętnie odpoczywają w kennelu dla psów. 

Zobacz również

Buldożek potrafi być „gadatliwy”

Buldogi francuskie są inteligentnymi, towarzyskimi i lojalnymi psami, które są dobrymi kumplami. Mówią też swoim własnym, specjalnym psim językiem, który obejmuje ziewanie, skomlenie, chrumkanie i gardłowe zawodzenie, co czasem może się przerodzić nawet w śpiew. Dzięki tej cechy Buldożki bywają bardzo słodkie i popularne co można zauważyć w mediach społecznościowych.

Buldog francuski nie powinien latać 

Ze względu na fakt, iż Buldogi francuskie należą do ras psów brachycefalicznych, czyli mają spłaszczony pyszczek mogą mieć problemy z oddychaniem. Taka budowa twarzy wraz z sytuacją stresogenną może bezpośrednio prowadzić do zagrożenia życia psa, a nawet jego śmierci. Wiele linii lotniczych zakazało transportowania ich samolotami psów rasy Buldog francuski czy mops, ponieważ zdarzały się przypadki śmierci podczas lotu.

Buldożek francuski zrzuca sierść

Można by pomyśleć, że Buldożki to dobra rasa psów dla osób borykających się z alergią, ponieważ mają krótką sierść. Ale faktem jest, że nie jest to pies hipoalergiczny, ponieważ, pomimo krótkiej gładkiej sierści psy tej rasy zrzucają sierść. Aby w domu było jej mniej, warto permanentnie czesać pieska a gdy mocno się ubrudzi to również wykąpać.

Celebryci pokochali Buldożki

Buldogi francuskie możemy nierzadko zobaczyć na stronach tabloidów czy magazynów plotkarskich. Celebryci chętnie pokazują się, ze swoimi pupilami i takie gwiazdy jak Hugh Jackman, Lady Gaga czy Leonardo Dicaprio mają swojego Buldożka, a co niektórzy nawet kilka. Co dodatkowo popularyzuje tę rasę psów.

Buldogi francuskie to psy demolka

Buldog francuski jest naprawdę niesamowitą rasą. Kochają towarzystwo człowieka i mają ciężko zostać same bez jego obecności. Jeśli nie dostaną uwagi, której pragną przez dłuższy czas, często cierpią z powodu lęku separacyjnego. Z tego powodu potrafią pod nieobecność opiekuna narobić niezłego bałaganu w domu. Można uniknąć tego przez odpowiednie szkolenie szczeniaka już od najmłodszych lat.

Dodaj komentarz